Συμμετοχή στο συνέδριο “ΧΧΧVII Panhellenic Conference on Solid State Physics & Materials Science”

Το εργαστήριο Φυσικής Συμπυκνωμένης Ύλης (ComPhy Lab) του τμήματος Φυσικής ΠΘ συμμετείχε στο συνέδριο “ΧΧΧVII Panhellenic Conference on Solid State Physics & Materials Science”στη Θεσσαλονίκη, κατά το διάστημα 17-20 Σεπτεμβρίου 2023. Το συνέδριο διεξάγεται ετησίως από το 1982 σε διάφορες περιοχές της χώρας και πλέον αποτελεί θεσμό, με μεγάλο αριθμό συμμετοχών, παρουσιάσεις εργασιών και πόστερ, αλλά και ομιλίες από διακεκριμένους επιστήμονες από διάφορες χώρες. Στόχος του είναι να φέρει σε επαφή ερευνητές και φοιτητές από το χώρο της φυσικής, της επιστήμης των υλικών, της χημείας, της υπολογιστικής και της εφαρμοσμένης μηχανικής.

Το εργαστήριο Φυσικής Συμπυκνωμένης Ύλης του τμήματος Φυσικής είχε ιδιαίτερα ενεργή παρουσία με 8 εργασίες, με τη συμμετοχή προπτυχιακών φοιτητών, υποψηφίων διδακτόρων, μεταδιδακτορικών φοιτητών και μελών ΔΕΠ του τμήματος.